سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

تحصیل در لیتونی

مواردی که قبل از تحصیل در لتونی باید بدانید

 

لتونی بخشی از اتحادیه اروپا است و آموزش در سطح  جهانی را در زمینه های مختلف تحصیلی – مهندسی ، پزشکی ، تجارت ، جهانگردی ، روابط عمومی ، بانکداری ، علوم طبیعی و علوم اجتماعی ارائه می دهد. لتونی محیط  مدرن و ایمنی را برای تحصیل به دانشجویان ارائه می دهد: کادر دانشگاهی معتبر در سطح بین الملل؛ شهریه بسیار مناسب، هزینه های معقول برای زندگی و مدارک تحصیلی معتبر لتونی،  در تمام کشورهای اتحادیه اروپا شناخته شده  و مطرح اند.

تمرکز آموزش عالی در لتونی بر پایه ی یادگیری تعاملی و تجربه عملی است.

  • تحصیل در لتونی مقرون به صرفه است:

بیشتر رشته  ها در مؤ سسات آموزش عالی لتونی شهریه می گیرند ، اما در مقایسه با کشورهای دیگر ، شهریه رشته های کارشناسی در لتونی نسبتاً ارزان است.

 

هزینه های تحصیل بسته به سطح موسسه و نوع برنامه تحصیلی بسیار متفاوت است. در برنامه های تحصیلی بین المللی ، هزینه ها در هر سال تحصیلی از 1500 یورو شروع می شود و به  15000 یورو میرسد. هزینه تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی ویدزمه یکی از ارزان قیمت ترینها در بین دانشگاه های لتونی محسوب می شود – (بین 1500 تا 3000 یورو در هرسال تحصیلی).

 

هزینه های زندگی  در بین شهرها متفاوت است ، در پایتخت ممکن است بسیار بیشتر از مناطق باشد ، به عنوان مثال هزینه اقامت در والمیرا از 90 یورو ( درخوابگاه دانشجویی) شروع می شود ، اما در ریگا از 150 یورو به بالا است. هزینه حمل و نقل ماهیانه از 25 یورو ، و هزینه غذا – از 200 یورو شروع می شود.

 

 

2– بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی:

 

لتونی طرح های مختلف بورس تحصیلی را برای حمایت از دانشجویان بین المللی که علاقه مند به ادامه ی تحصیل در لتونی هستند، ارائه می دهد. در حال حاضر ، بورس تحصیلی در موارد زیر به دانشجویان ، محققان و کارکنان آموزشی داده می شود:

 

تحصیل در مقاطع تحصیلی در موسسات آموزش عالی لتونی ،

کار تحقیقاتی در موسسات آموزش عالی لتونی ،

مشارکت در مدارس تابستانی که توسط موسسات آموزش عالی لتونی ترتیب داده شده است.

 

 

 

 

3- چگونه دانشگاه خود را انتخاب کنیم:

 

دانشگاه ها، کالج ها و مؤسسات زیادی در لتونی هستند که می توانید از بین آنها یکی را برای تحصیل انتخاب کنید. نه تنها از میان آنهایی که در ریگا (پایتخت) هستند ، بلکه همچنین ازبین مؤسساتی که در مناطق واقع شده اند. اکثر کالج ها و دانشگاه های لتونی عمومی هستند و بسیار معتبرند  به این معنی که شما بالاترین نوع آموزش را دریافت خواهید کرد که این به نوعی تضمینی برای آینده شغلی شما پس از تحصیل محسوب می شود.

سیستم آموزش عالی لتونی بین برنامه های تحصیلی آکادمیک و حرفه ای تفاوت قائل است. برنامه های آکادمیک بیشتر به صورت تئوری ارائه می شوند، ولی دوره های حرفه ای، آموزش عملی دارند. در هر دو شاخه، شما می توانید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد کسب کنید. مدرک اخذ شده در لتونی نه تنها در اروپا ، بلکه در سراسر جهان بسیار معتبر است.

 

4- شرایط آب و هوا:

اگر قصد تحصیل در لتونی را دارید ، باید  چندین ماه در هوای سردتر زندگی کنید.

لتونی در منطقه آب و هوایی معتدل واقع شده است و بنابراین چهار فصل مشخص دارد. مسافرانی که به لتونی سفر می کنند می توانند زمستانی واقعی را با دمای زیر صفر و برف ، سیل بهار ، تابستان های گرم و پاییزهای رنگارنگ تجربه کنند.

زمستان در لتونی معمولاً از اواسط دسامبر تا اوایل مارس ادامه دارد. دمای هوا می تواند از +5 درجه سانتیگراد تا 30- درجه متغیر باشد. در حال حاضر معمولاً زمستان های گرم تری دارد. به هر حال شما به کت زمستانی مناسب ، کلاه ، روسری ، دستکش ، چکمه های زمستانی ضد آب و … احتیاج خواهید داشت.

در لتونی ، بهار ممکن است از اواخر ماه فوریه یا اواخر آوریل آغاز شود و  تا ابتدای ژوئن ادامه دارد. میانگین دمای هوا در بهار 0 تا 15+ درجه است.

تابستان در لتونی از ژوئن آغاز می شود و تا سپتامبر ادامه دارد. میانگین دمای هوا در تابستان در حدود +19 درجه است ، اما در بعضی از روزها ممکن است به +30 درجه برسد. نیمه دوم تابستان ممکن است رعد و برق ناگهانی به همراه داشته باشد.

پاییز در لتونی از سپتامبر تا دسامبر ادامه دارد. میانگین دمای هوا از +10 درجه در سپتامبر به 0 درجه در نوامبر کاهش می یابد.

زمانی در آغاز پاییز ، هوایی به داغی هند دارد که درجه حرارت تا +20 درجه افزایش می یابد ، درحالی که اولین برف ممکن است در ماه اکتبر یا نوامبر باریده شود. در طول دوره طلایی پاییز ، شاخ و برگ درختان در سراسر لتونی قرمز ، نارنجی و طلایی رنگارنگ می شود.

5ویزا برای تحصیل در لتونی

شرایط ویزای دانشجویی در لتونی بر اساس اینکه آیا دانشجو، شهروند اتحادیه اروپا است یا خیر ، متفاوت خواهد بود. شهروندان اتحادیه اروپا برای ورود به لتونی نیازی به ویزا ندارند. شهروندان روسیه ، بلاروس ، گرجستان ، چین و سایر کشورها برای ورود به لتونی نیاز به ویزا دارند. به این افراد ویزای شینگن اعطا می شود که به آنها اجازه اقامت در لتونی و سایر کشورهای شینگن را می دهد. علاوه بر این ، کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا هستند که  شهروندانشان می توانند از امتیازات یکسان استفاده کنند.

با این حال ، توجه داشته باشید که افراد فوق الذکر فقط در یک دوره شش ماهه می توانند تا 90 روز در لتونی بمانند. بدین ترتیب ، به دانشجویانی که قصد اقامت طولانی تری دارند ، توصیه می شود قبل از ورود یا در اولین 90 روز اقامت خود در کشورلتونی ، برای اجازه اقامت اقدام کنند.

 

لطفا توجه داشته باشید که بسته به دانشگاه انتخابی ممکن است شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد ، بنابراین توصیه می شود با مسئول  بین الملل دانشگاه انتخابی خود هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

مدارک لازم برای درخواست ویزا یا اجازه اقامت:

– نامه دعوت نامه ازطرف دانشگاه انتخاب شده

– فرم درخواست را می توانید از این لینک تهیه کنید:

https://www.pmlp.gov.lv/en/residence-permits-0

– یک کپی از گذرنامه متقاضی (اصل مدرک را برای ارائه به همراه داشته باشید). گذرنامه باید حداقل سه ماه پس از مدت اقامت تعیین شده معتبر باشد.

– یک قطعه عکس4*3

 

– تأیید نامه بودجه کافی (حداقل 430 یورو) در ماه: اصل اظهارنامه از بانک ، مهر و امضا شده به همراه یک کپی از کارت بانکی ( که تا 3 ماه بعد از تاریخ تصویب معتبر باشد).

– سندی که محل اقامت را تأیید می کند (تا 3 ماه پس از تاریخ مقرر معتبر باشد).

– کپی توافق نامه تحصیل در دانشگاه

– هزینه پردازش دولت

 

کل مراحل اجازه اقامت بیش از 40 روز به طول می انجامد.

با دریافت مجوز ، دانشجویان باید بیمه نامه درمانی (معتبر برای همه کشورهای شینگن) و نسخه اصلی و  کپی از نتایج فلوروگرافی یا اشعه ایکس که توسط یک موسسه معتبر در لتونی صادر شده است را ارائه دهند.

 

6- کار ضمن تحصیل:

در لتونی دانشجویان خارجی / بین المللی که در حال تحصیل هستند تا زمانی که مجوز اقامت معتبر داشته باشند، می توانند درداخل دانشگاه یا خارج از آن کار کنند. کلیه دانشجویان تمام وقت دارای مجوز اقامت معتبر می توانند  کار نیمه وقت انجام دهند( تا 20 ساعت در هفته در طول ترم های تحصیل و تمام وقت در طول تعطیلات ترم هستند).

 

7- سفر به لتونی:

تعداد زیادی از شرکت های هواپیمایی  از جمله خطوط هوایی ارزان قیمت به فرودگاه ریگا سرویس می دهند ، بنابراین یافتن بلیط مناسب کار خیلی سختی نیست. وب سایت فرودگاه بین المللی ریگا  را می توانید در این لینک پیدا کنید:

http://www.riga-airport.com/en/main/flights/airlines.

 

راه دیگر رفتن به لتونی با کشتی است. ریگا با استکهلم سوئد از طریق کشتی ارتباط دارد.

مسیرهای قطار بین المللی در حال حاضر محدود به  مسکو و سن پترزبورگ در روسیه و مینسک در بلاروس است.

 

مسیرهای اتوبوسرانی، لتونی را به اتریش ، بلژیک ، بلاروس ، بلغارستان ، جمهوری چک ، استونی ، آلمان ، فرانسه ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، لیتوانی ، مولداوی ، هلند ، نروژ ، لهستان ، اسلواکی ، سوئد ، روسیه ، سوئیس ، انگلیس  و اوکراین متصل می کنند.

 

8- دوره های یادگیری زبان:

دانشگاه ها انواع دوره های تقویت زبان را ارائه می دهند. در دانشگاه علمی کاربردی ویدزمه ، کلیه دانشجویان بین المللی می توانند در دوره “زبان و فرهنگ لتونی” شرکت کنند تا بتوانند اصطلاحات و اطلاعات پایه و ضروری در مورد لتونی را کسب کنند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.