سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

راهنمای تحصیل در مجارستان

 

آیا به تحصیل در مجارستان علاقمند هستید؟ خود را برای یک تجربه طولانی آماده کنید.

تقریبا دو دهه است که سالانه صدها هزار دانشجوی بین المللی تصمیم می گیرند در مجارستان تحصیل کنند. بوداپست ، پایتخت مجارستان ، با داشتن سیستم آموزشی با کیفیت بالا ، تاریخ جذاب و چشم اندازهای زیبا ، یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در سراسر جهان به شمار می رود. اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید که قصد دارید برای تحصیل به مجارستان نقل مکان کنید ، ابتدا این راهنما را بخوانید تا بدانید در طول مدت تحصیل چه  چیزهایی  در انتظار شماست.

طی بیست سال گذشته ، صدها هزار دانشجوی بین المللی تمایل به تحصیل در مجارستان داشته اند و در دانشگاه های برجسته آن تحصیل کردند. مجارستان به ویژه برای تحصیل در زمینه ی علوم – به ویژه در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ، در دانشگاه سملویس و شعبه های آن در سراسر بوداپست ، دبن و سگد ، و همچنین در مطالعات دامپزشکی در دانشگاه szent istvan مشهور است.

کیفیت بالای آموزش ارائه شده در رشته های پزشکی درمجارستان، توسط سازمان WHO تأیید شده و مدرک آن به هر کشوری در اتحادیه اروپا قابل انتقال و معادل سازی است. بسیاری از دانشگاههای مجارستان نیز به تدریج این رشته ها را به زبان انگلیسی یا سایر زبانهای خارجی مانند آلمانی ارائه می دهند تا دانشجویان بین المللی بیشتری را برای تحصیل جذب کنند.  دانشجویان خارجی درمجارستان بیشتر اهل کشورهایی مانند: آلمان ، اسرائیل ، نروژ ، ایران ، ترکیه ، چین ، برزیل ، فرانسه و کانادا هستند.

 

سیستم آموزش عالی در مجارستان

آموزش عالی مجارستان به سیستمی از کالج ها و دانشگاه ها تقسیم می شود. کالج ها مستقیماً به یک دانشگاه وابسته هستند و به عنوان دانشکده های وابسته به دانشگاه فعالیت می کنند. دانشگاه ها عموماً واحدهایی در دوسطح کالج و دانشگاه ارائه می کنند. در سیستم قدیمی ، آموزش در سطح کالج سه تا چهار سال طول می کشد، اما اخذ یک مدرک دانشگاهی حداقل چهار سال و حداکثر 5 سال طول می کشد به استثنای رشته های پزشکی که شش ساله هستند. بعلاوه ، تحصیلات دانشگاهی به سه قسمت تقسیم می شود: دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا.

از سال 2005 و 2006 ، موسسات آموزش عالی مجارستان شروع به ایجاد تغییر و تحول درمقررات کردند و سیستم بولونیا را پایه ریزی کردند. در سیستم جدید ، هم کالج  وهم  دانشگاه می توانند دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه کنند مشروط بر اینکه شرایط لازم را داشته باشند. این همچنین بدان معنی است که تمام مدارک اعطا شده، در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر قابل معادل سازی و انتقال هستند.

در مجارستان نیز مانند سایر کشورها ، برخی از مدارک در سطح کارشناسی ارائه نمی شوند، اما در عوض از همان ابتدا در سطح کارشناسی ارشد شروع می شوند. چند نمونه از این مدارک عبارتند از: مطالعات پزشکی ، دامپزشکی ، مطالعات دارویی و معماری .

 

سال تحصیلی در مجارستان

سال تحصیلی در مجارستان از سپتامبرآغاز و تا ژوئن ادامه دارد و یک تعطیلات طولانی در جولای و آگوست دارد.

 

نظام مدارک در مجارستان

مدارک تحصیلی در آموزش عالی مجارستان  با استاندارد بین المللی سیستم بولونیا اصلاح شد. این بدان معناست که بغیر از برخی مدارک فنی حرفه ای که توسط موسسات غیر دانشگاهی اعطا می شود ، تمام مدارک اعطا شده با مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا مطابقت دارد و  این مدارک تحصیلی در سطح بازار بین الملل بسیار معتبرند. همچنین ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ای متفاوت از کارشناسی نیز به میزان زیادی امکان پذیر می شود.

در دوره های خاصی که گرایش حرفه ای تر دارند مانند پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی،…اولین مدرک اعطا شده (پس از پنج تا شش سال تحصیلی بسته به رشته) ، مدرک کارشناسی ارشد است.

عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا هم به این معنا است که مدارک پزشکی ، دامپزشکی و معماری آن، (برای اهداف شغلی) در سایر کشورهای اتحادیه اروپا مستقیماً قابل انتقال و پذیرش است.

 

دانشجویان از کدام ملیت ها در مجارستان تحصیل می کنند؟

اکثر دانشجویان خارجی در بوداپستِ مجارستان اهل کشورهای همسایه مانند رومانی ، اسلواکی و اوکراین هستند. کشورهای غیر همسایه ای که تعداد زیادی دانشجوی بین المللی در مجارستان دارند(عمدتا دانشجویان علوم پزشکی در Budapest SOTE و دانشکده های مختلف آن) عبارتند از: آلمان ، نروژ ، اسرائیل و ایران ، که غالبا در دوره های تمام وقت حضور دارند. علاوه بر برنامه های تمام وقت ذکر شده در بالا ، از آنجا که مجارستان در حال تبدیل شدن به یک مقصد محبوب تحصیلی  خارجی است ، هزاران دانشجوی خارجی در مجارستان در یکی از دوره های مختلف اراسموس تحصیل می کنند: ملیت های آنها اکثرا اسپانیایی ، ایتالیایی ، فرانسوی ، ترکی ، یونانی ، قبرسی ، لهستانی است و از سال 2010  تعداد دانشجویان  انگلیسی نیز بطور چشمگیری افزایش یافته است.

 

چه رشته هایی در دانشگاه ها و کالج های مجارستان تدریس می شوند؟

اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان خارجی که در مجارستان تحصیل می کنند ، در دوره های دانشگاهی مطالعات پزشکی در مجارستان یکی از محبوب ترین گزینه های مطالعاتی تمام وقت شرکت می کنند. است و تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی نیز در برنامه های دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی شرکت می کنند. دومین رشته ی  جذاب در مقطع لیسانس گرایش های مختلف مهندسی است.

دانشکده های آموزش عالی مشهورتر در شهرهای بزرگتر واقع شده اند. اکثر دانشجویان خارجی در مجارستان در دانشگاه های بسیار معتبر Semmelweis ، دانشگاه پزشکی و دانشگاه Corvinus بوداپست حضور می یابند. به غیر از بوداپست ، تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در شهرهای اصلی دبرسن ، پچس و سگد اقامت دارند.

 

شرایط ورود

برای پذیرش در دانشگاه یا  کالج های مجارستان ، به مدرک دیپلم متوسطه ترجمه شده به زبان مجاری یا انگلیسی و  ترجمه معادل دوره ها و نمرات نیاز دارید. بعضی از دوره ها یک آزمون ورودی دارند که برای دوره های بزرگ بین المللی در سراسر جهان ارائه می شود. برای یک دوره انگلیسی زبان ، بخشی از کنکور ورودی غالباً آزمایش مهارت زبان انگلیسی است. در غیر این صورت ممکن است از شما خواسته شود که مدارکی در تأیید این مهارت ارائه دهید. برای دوره هاییکه به زبان های دیگر ارائه می شوند – مثلا زبان آلمانی که خیلی رایج است – به داشتن مهارت در آن زبان  نیاز دارید.

 

شرایط اخذ ویزا

کلیه دانشجویان خارجی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند و قصد تحصیل در مجارستان و اقامت در آن برای بیش از 90 روز را دارند ، باید برای اخذ ویزای دانشجویی طولانی مدت درخواست بدهند. این روند برای کشورهای مختلف، متفاوت است ، بنابراین ابتدا در مورد مقررات ورودی که برای کشور شما اعمال می شود تحقیق کنید! شما فقط می توانید قبل از عزیمت، از کنسولگری یا سفارت مجارستان که در ایالت یا کشور محل اقامت دائم شما مجوزقضایی دارند، درخواست ویزا کنید. پروسه ی اخذ ویزا حدود یک ماه طول خواهد کشید. برای دریافت ویزای دانشجویی ابتدا باید از دانشگاه مجارستان دعوتنامه داشته باشید.

مدارک لازم برای درخواست ویزا:

مدارک لازم برای اثبات اینکه شهریه را پرداخت کرده اید.

نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر

گذرنامه ای که حداقل تا 6 ماه بعد از تاریخ ورود شما معتبر باشد.

کپی از صفحه عکسدار گذرنامه

عکس گذرنامه نباید قدیمی تر از 6 ماه باشد.

مدرک  بیمه درمانی

مدرک آدرس مسکن در مجارستان

مدرک برای اثبات داشتن  بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی در قالب گزارش حساب یا وثیقه بانکی

فرم درخواست ویزا

سه پاکت مهر شده به نشانی متقاضی

پس از ورود به مجارستان ، باید ظرف 15 روز پس از ورود ، درخواست  اقامت بدهید. این موضوع هم برای شهروندان اتحادیه اروپا و هم  شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز در مجارستان بمانند صدق می کند.

 

 

شهریه و مسائل مالی

در مقایسه با بقیه کشورهای اروپای غربی ، مجارستان با توجه به شهریه و هزینه های زندگی مکان بسیار مقرون به صرفه ای برای تحصیل است. هزینه های تحصیل بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است. اغلب رشته های پزشکی و دندانپزشکی با هزینه حداکثر 20،000 یورو جزو پرهزینه ترین رشته ها هستند و در برخی موارد در سایر رشته ها تا 4500 یورو هزینه دارند.

علاوه بر هزینه های تحصیل شما همچنین باید هزینه درخواست ، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید ، که همه با هم بین 100 تا 150 یورو می شود.

هزینه های زندگی در مجارستان نسبتاً پایین است. هزینه ها به طور طبیعی در شهرهای بزرگتر مانند بوداپست با اجاره هایی که از 300 یورو در ماه شروع می شوند کمی بالاتر است. شما می توانید تقریباً با  750 یورو در ماه زندگی کنید که شامل  هزینه اجاره ،  حمل و نقل عمومی ، بیمه درمانی ، لوازم التحریر و غیره می شود و حتی  می توانید چند شب بیرون از خانه غذا بخورید و تفریح کنید.

 

 زندگی شبانه فعال برای دانشجویان

شب زنده داری در بوداپست در سراسر جهان معروف است. از kert Stizpla و فضای منحصر به فردش   گرفته  تا بار Morrisson، و کلوپ های عالی مانند فرشته سفید و کلوپ استودیو. زندگی شبانه بوداپست و مهمانی های دانشجویی در مجارستان همیشه مورد استقبال عده زیادی است!  از مهمانیهای ویژه دانشجویان بین المللی غافل نشوید، چون به عنوان بهترین مهمانی های شهر معروف هستند (و همچنین بخشی از انگیزه  بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در مجارستان هستند …)

 

اقامت در مجارستان

زمان تحصیل در مجارستان ، از اجاره یک آپارتمان گرفته تا  یک اتاق در یک خانه مشترک، گزینه های مختلفی برای انتخاب دارید. در حالی که برخی از دانشجویان  ترجیح می دهند در خوابگاه ها ، که معمولاً ارزان ترین گزینه ها هستند ، زندگی کنند ،  بیشتر آنها ترجیح می دهند جایی را در مناطق مرکزی شهربرای زندگی پیدا کنند.

اگر می خواهید آپارتمان اجاره کنید ، باید در نظر داشته باشید که هنگام امضای قرارداد ممکن است لازم باشد که به اندازه اجاره حداکثر دو ماه  به عنوان ودیعه پرداخت کنید. این مبلغ هنگام تخلیه  آپارتمان ، در صورت خوب نگه داشتن آپارتمان و پرداخت تمام بدهی هایتان، به شما برگردانده می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.