سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

تحصیل در اتحادیه اروپا، مهاجرت تحصیلی، لیتوانی

لیتوانی

جمعیت: 2،800،000

واحد پول: یورو (یورو)

دانشجویان دانشگاه: 175100

دانشجویان بین المللی: 4600 نفر

برنامه های آموزش انگلیسی: 350 رشته و برنامه

لیتوانی با داشتن تاریخچه رنگارنگ و موقعیت جغرافیایی مهم ، قطب اتصال بین اروپای غربی و شرقی است. این کشور کوچک با تقریباً 2.8 میلیون نفر جمعیت از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا بوده و در سال 2015 یورو را به عنوان واحد پول رسمی خود پذیرفته است. طی دو دهه گذشته ، سیستم آموزشی لیتوانی شاهد اصلاحات مهیجی بوده است. امروزه ، صدها گزینه جالب تحصیلات انگلیسی تدریس شده برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. کشور کوچک بالتیکی لیتوانی به دلیل دریاچه ها و جنگل های بکر ، خط ساحلی زیبا و شهرهای پر رونق شهرت دارد. پایتخت این کشور ویلنیوس به دلیل جاذبه های تاریخی و فرهنگی غنی مشهور است و معتبرترین کالج های لیتوانی را در خود جای داده است. دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور در لیتوانی هستند ، متوجه می شوند که این کشور از هر دو موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی برخوردار است. اقتصاد و فرهنگ متمایز لیتوانی ، آن را به گزینه ای محبوب برای دانشجویانی تبدیل می کند که علاقه مند به ادامه تحصیل در یک کشور پر جنب و جوش هستند.

حقایق و ارقام مربوط به آموزش عالی لیتوانیایی

بیش از 30 موسسه آموزش عالی در لیتوانی وجود دارد. مشابه کشورهایی مانند آلمان ، هلند یا فنلاند ، این سیستم بین دانشگاه ها و    تمایز قایل میشود. که اغلب” دانشکاه های علوم کاربردی” نیز نامیده میشوند. Kolegija کالج دانشکاه های کالج

از طریق پروسه ی بولونیا ، دانشگاههای لیتوانیایی یک ساختار کارشناسی / کارشناسی ارشد را برای برنامه های دانشگاهی خود در نظر گرفته اند. مدارک اعطا شده در سراسر اروپا و جهانی شناخته می شوند.

برخی از دانشجویان ممکن است نگران تسلط به زبان لیتوانیایی باشند ، اما بسیاری از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به دو زبان لیتوانیایی و انگلیسی ارائه می شود. علاوه بر این ، بسیاری از کالج های کشور طیف گسترده ای از برنامه ها و دوره های مدرک معتبر اتحادیه اروپا را دارند. برخی از محبوب ترین برنامه های مدرک کشور در زمینه های تجارت بین المللی ، بازاریابی ، حقوق ، آموزش و مهندسی است.

تحصیل به زبان انگلیسی در لیتوانی

هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در لیتوانی اغلب به دو زبان لیتوانیایی و انگلیسی ارائه می شوند. در حال حاضر ، کالج ها و دانشگاه های لیتوانی صدها کلاس به زبان انگلیسی ارائه می دهند که بیشتر رشته های تحصیلی را در بر می گیرد. دانشجویان بین المللی باید با کالج انتخابی خود مشورت کنند تا تعیین کنند که چه دوره هایی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در لیتوانی

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های لیتوانیا نیازی به ویزا ندارند. دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید برای دریافت اجازه اقامت موقت به اداره مهاجرت لیتوانی مراجعه کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل بیش از 90 روز در لیتوانی را دارند ، باید برای ویزای اقامت طولانی مدت یا اجازه اقامت اقدام کنند. هزینه درخواست ویزای بلند مدت 60 یورو است. هزینه پردازش مجوز اقامت موقت 115 یورو است. دانشجویان بین المللی از روسیه ، ارمنستان ، اوکراین ، مولداوی ، صربستان ، آلبانی ، بوسنی و هرزگوین ، مقدونیه و مونته نگرو برای پرداخت درخواست های خود باید40 یورو اضافی پرداخت کنند.

 

 

هزینه های تحصیل

برای شهروندان اتحادیه اروپا ، هزینه های تحصیل در لیتوانی به طور معمول از 1000 تا 5000 یورو در سال برای یک مدرک لیسانس و 2000 تا 6000 یورو در سال برای یک دوره کارشناسی ارشد متغیر است ، در حالی که برنامه های دکترا سالانه از 7000 تا 8000 یورو بیشتر است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بسته به دانشگاه و برنامه ممکن است شهریه های متفاوتی داشته باشند. اگر در دانشگاهی در لیتوانی تحصیل می کنید ، ممکن است برای پوشش هزینه های تحصیل واجد شرایط بورسیه دولتی باشید. هزینه های تحصیل برای دانشجویان در برنامه های مبادله ای اعمال نمی شود.

هزینه های زندگی

یک مزیت قابل توجه برای کسانی که تحصیل در لیتوانی را انتخاب می کنند ، هزینه زندگی بسیار قابل توجه است. اقامت دانشجویان می تواند ماهیانه حداقل 100 یورو باشد. در مجموع ، از جمله غذا ، کتاب و فعالیت های اوقات فراغت ، دانشجویان می توانند به راحتی با بودجه 500 یورو در ماه یا کمتر زندگی کنند.

بازار کار برای فارغ التحصیلان

لیتوانی یک اقتصاد مدرن با ذهنیت جهانی است و بسیاری از شرکت های بین المللی در این کشور دفاتر دارند. اما حتی اگر مهارت انگلیسی به ویژه در افراد جوان به میزان قابل توجهی بالا باشد ، صحبت با لیتوانیایی هنوز هم می تواند بزرگترین مانع خارجی های متقاضی کار باشد.

دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند در لیتوانی کار کنند در حالی که در دوره های کالج ثبت نام می کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا همچنین می توانند تا 20 ساعت در هفته با مجوزکار کار کنند. دانشجویان می توانند برای دریافت مجوز کار در بورس کار لیتوانی درخواست دهند.

کارآموزی و استقرار شرکت در لیتوانی

لیتوانی و کالج های مدرن با اقتصاد مدرن و ذهنیت بین المللی خود برنامه هایی را طراحی کرده اند که به دانشجویان کمک می کند تا به دنیای کار منتقل شوند. دانشگاه های بزرگ شهرهای برتر لیتوانی با مشاغل و سازمان های منطقه برای ایجاد برنامه های کارآموزی در آنجا کار می کنند که دانشجویان می توانند در زمینه های انتخابی خود تجربه دنیای واقعی کسب کنند

 

حمل و نقل

لیتوانی در شمال اروپا ، در جنوب شرقی دریای بالتیک واقع شده است. لیتوانی با استونی ، لتونی ، لهستان و دیالوگ کالینینگراد روسیه مرز مشترک دارد. چهار فرودگاه تجاری در لیتوانی وجود دارد که فرودگاه ویلنیوس – در پایتخت این کشور – با بیش از 30 مقصد پرواز بین المللی بزرگترین فرودگاه است.

 

 

 

برنامه های تحصیلی

تحصیلات در کالج (آموزش عالی غیر دانشگاهی) برای آموزش  فعالیتهای حرفه ای است. مدت زمان تحصیل تمام وقت در کالج ها معمولاً سه سال و برای مطالعات نیمه وقت – چهار سال است. آموزش عملی حداقل یک سوم برنامه مطالعه را پوشش می دهد. به دانش آموختگان  مدرک لیسانس حرفه ای اعطا می شوند. دانشجویان با تجربه عملی می توانند برای ادامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها ، مطالعات اضافی (مدت زمان تعیین شده توسط هر موسسه آموزش عالی) را به پایان برسانند. تحصیلات دانشگاهی توسط کالج های دولتی و خصوصی ارائه می شود.

تحصیلات دانشگاهی یک آموزش آکادمیک جهانی ، آموزش نظری و بالاترین سطح تعالی حرفه ای را فراهم می کند. شکل تحصیلات دانشگاهی می تواند مداوم باشد ، به عنوان مثال ، در پزشکی چرخه اول و دوم به هم متصل می شوند. مدت زمان تحصیل تمام وقت در دانشگاه ها چهار سال و برای مطالعات نیمه وقت اغلب پنج سال است. به دانش آموختگان مدرک لیسانس اعطا می شوند. آنها می توانند تحصیلات خود را در دوره های تحصیلات تکمیلی که یک و نیم تا 2 سال طول می کشد ادامه دهند. کسانی که می خواهند بعد از تحصیلات تکمیلی خود را وقف فعالیت های دانشگاهی کنند می توانند در مقطع دکترا تحصیل کنند (مدت تحصیل چهار سال است). تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه ها ، آکادمی ها و حوزه های علمیه ارائه می شود.

22 کالج (از جمله 10 مستقل) و 21 دانشگاه (از جمله 8 مستقل) برنامه های تحصیلی را در لیتوانی ارائه می دهند.

  • دانشگاههای لیتوانی

بیشتر کالج ها و دانشگاه های برتر لیتوانی را می توان در شهرهای بزرگ آن مانند ویلنیوس یافت. بسیاری از این مدارس برنامه های ویژه ای دارند که برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است. دانشگاه ویلنیوس بزرگترین دانشگاه لیتوانی و همچنین قدیمی ترین آن است. در واقع ، دانشگاه ویلنیوس قدیمی ترین دانشگاه در اروپای شرقی و مرکزی است. این دانشگاه در سال 1579 تاسیس شده است و مدتها دانشجویان خارجی را به برنامه های تحصیلی خود مانند پزشکی ، حقوق ، تاریخ و فیزیک جذب کرده است. سایر دانشگاه ها و کالج های برتر لیتوانی عبارتند از:

▪ دانشگاه ویتاتوس مگنوس

▪ دانشگاه صنعتی کائوناس

▪ دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمینوس

▪ دانشگاه کلایپدا

▪ کالج ایالتی سیائولیایی

 

مدارس بازرگانی در لیتوانی

لیتوانی دانشجویان زیادی را که علاقه مند به کسب مدرک تجاری از برنامه های مختلف آن هستند ، جذب می کند. برخی از مشهورترین مدارس تجاری کشور عبارتند از:

▪ دانشکده تجارت در دانشگاه ویلنیوس

▪ دانشکده اقتصاد و تجارت در دانشگاه کائوناس

▪ مدیریت بالتیک

▪ موسسه مدیریت بالتیک در دانشگاه ویتاتوس مگنوس

▪ دانشگاه میکلاس رامریز

 

مدارس فنی در لیتوانی

لیتوانی به عنوان کشوری که به سرعت در حال مدرنیزه شدن است ، در موسسات مختلف آموزش عالی و مدارس ویژه طراحی آموزش فنی ، در زمینه هایی مانند مهندسی ، فناوری اطلاعات ، معماری و سایر جنبه های فناوری پیشرفت می کند. برخی از بهترین مدارس فنی لیتوانی عبارتند از:

▪ دانشگاه صنعتی کائوناس

▪ دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمینوس

▪ دانشکده فناوری و طراحی ویلنیوس

 

 

هزینه های تحصیل

متوسط ​​شهریه در موسسات آموزش عالی بستگی به رشته و سطح تحصیل دارد. به طور متوسط ​​، هزینه تحصیل در موسسات آموزش عالی تقریباً بین 1.000 – 5.300 یورو در سال برای تحصیلات لیسانس ، از 2.200 تا 6.500 یورو در سال برای تحصیلات کارشناسی ارشد و از 7.100 تا 8.500 یورو در سال برای تحصیلات دکترا است.

با توجه به گران بودن تحصیلات عالی در اکثر نقاط جهان ، بیش از سه چهارم دانشجویان بین المللی در لیتوانی علاقنمد هستند که با هزینه های تحصیل مناسب با بالاترین کیفیت تحصیلات و با برنامه های بورس تحصیلی سخاوتمندانه با بالاترین کیفیت  تحصیل کنند.

هزینه های ماهانه

اکثر دانشجویان خارجی می گویند 350-400 یورو برای گذران زندگی در یک ماه کافی است (بجز شهریه). این واقعاً به میزان مسافرت و بیرون رفتن شما بستگی دارد ، اما کلوپ های شبانه ، میخانه ها ، موزه ها و سایر جاذبه های ما قیمت کمتری نسبت به مکان های دیگر در اروپا دارند. یک منوی  در اکثر رستوران ها 3 تا 5 یورو ، بلیط سینما – حداکثر 6 یورو ، ده دقیقه در یک مسیر کارتینگ محلی – 10-12 یورو هزینه دارد.

 

تشخیص صلاحیت های خارجی

داوطلبان موسسات آموزش عالی لیتوانیایی که تحصیلات متوسطه یا عالی خود را در خارج از کشور گذرانده اند ، باید مقدمات شناخت تحصیلی مدارک خارجی را فراهم کنند. شناخت تحصیلی به معنای تعیین ارزش مدارک است ، یعنی اگر این مدارک از نظر دانشگاهی به طور کلی با شرایط لازم در لیتوانی مطابقت داشته باشند ، به رسمیت شناختن مدارک آکادمیک خارجی توسط مرکز و موسسه آموزش عالی (SKVC) که مجوز وزیر آموزش و علوم در لیتوانی را  در ارزیابی کیفیت در آموزش عالی نیز دارد انجام میشود.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.