سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

کار در قطر

کار در قطر

در چشم انداز ملی 2030 قطر بر جذب نیروی کار متعهد به اخلاق تجاری تاکید ویژه ای شده است و در کنار استراتژی افزایش مشارکت قطری ها در بازار کار، درصدد جذب استعداد و نیروی کار در خارج از کشور با حفظ حقوق و تأمین امنیت آنان می باشد.

چشم انداز ملی قطر با تکیه بر قوانین قطر تنظیم می شود که از حقوق کارگران مطابق با کنوانسیون های بین المللی حمایت می کند. در این زمینه برای تنظیم روابط بین کارفرمایان و کارمندان، قانون کار صادر شده است. در سال 2015 با ایجاد سیستم حمایت از دستمزد کارگران، قانون کار اصلاح گردید و موجب حفظ شهرت قطر به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد کاری در جهان شد.

قطر، بازار کار پر از فرصت

کشور قطر همیشه مورد توجه نیروی کارگر خارجی بوده است. این کشور با داشتن فرصت های شغلی فراوان در بخش های دولتی و خصوصی یکی از کمترین نرخ های بیکاری در جهان را دارد.

در پنج سال گذشته، تعداد نیروی کار خارجی به بیش از یک میلیون نفر افزایش یافته است. در تدارکات جام جهانی 2022، قطر نزدیک به 2 میلیون فرصت شغلی را فراهم کرده است: 1.5 میلیون فرصت شغلی در پروژه های مربوط به جام جهانی و 0.5 میلیون فرصت در پروژه های زیرساختی.

در نتیجه، حدود 95٪ از شرکتها و موسسات در قطر قصد توسعه دارند، از طریق باز کردن شعبات جدید و یا گسترش فعالیت ها در ادارات مرکزی آنها. این مساله به معنای ایجاد فرصت های شغلی بیشتری در آینده است. در حال حاضر قطر بیش از 1.5 میلیون شغل به مهاجران ارائه می کند که سالانه حداکثر 16 درصد افزایش دارد و انتظار می رود این نرخ در آینده افزایش یابد. بر اساس گزارش های بین المللی  قطر تقریباً برای 90٪ از مهاجران شغل مهیا می کند، مهاجرانی که در بخش های مختلف در مشاغلی کار می کنند که در میان بهترین مشاغل در جهان شمرده می شود.

پیدا کردن شغل

متقاضیان کار می توانند از طریق رسانه ها یا وب سایت های استخدام قطری، عربی و خارجی که مشاغل بسیار متنوعی را ارائه می دهند و مدام به روز می شوند، به جستجوی شغل بپردازند.

سطح حقوق بالا، مشاغل ارزشمند

کشور قطر محیط کاری رضایت بخشی را فراهم می کند و بالاترین میزان حقوق را ارائه می کند. کارشناسان پیش بینی می کنند قطر با بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت ها در سال های آینده در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بالاترین میزان حقوق را داشته باشد. علاوه بر این، بیشتر کارمندان از حقوق بدون مالیات یا مالیات کم بهره مند می شوند.

روند ورود به قطر برای کار

پس از آنکه قرارداد کار با کارفرما بسته شد، ویزای موقت برای شما ارسال می شود. می توانید از طریق وب سایت وزارت کشور یا پورتال حکومی در مورد صدور پیگیری کرده و ویزا را چاپ کنید.

برای دریافت اجازه اقامت یا کار باید گذرنامه، گواهی عدم سوء پیشینه (اثر انگشتان دست) از کشوری که گذرنامه را صادر کرده، و آخرین مدرک تحصیلی خود را ترجمه شده به زبان عربی ارائه دهید. کلیه اسناد و مدارک باید از طریق وزارت امور خارجه و سفارت قطر در کشوری که از آن درخواست کرده اید تأیید و تصدیق شود. نسخه اصلی کلیه اسناد باید از طریق سفارت کشور متقاضی و به دنبال آن وزارت امور خارجه قطر تأیید و تصدیق شود. برای تکمیل مراحل اجازه اقامت، متقاضیان باید یک معاینه پزشکی انجام دهند. برای آنکه معطل نشوید می توانید قبل از مراجعه از طریق وب سایت وزارت بهداشت عمومی نوبت بگیرید. نتایج معاینات پزشکی باید به صورت آنلاین به اداره آگاهی ارسال شود. پس از اتمام مراحل و رضایت مقامات از درخواست، مجوز اعطا خواهد شد.

پس از دریافت اجازه اقامت، می توانید همسر و فرزندان خود را به قطر بیاورید تا تحت حمایت شما زندگی کنند. برای این منظور باید یک گواهی حقوق از کارفرمای خود، شناسنامه فرزندان و سند ازدواج به وزارت امور خارجه و سفارت قطر در کشور خود ارائه دهید. همچنین برای دریافت ویزای خانوادگی می توانید از درگاه حکومی اقدام کنید.

حقوق و تعهدات کارمندان

پس از دریافت اجازه اقامت اطمینان حاصل کنید که قرارداد کاری خود را در وزارت توسعه اداری، کار و امور اجتماعی به ثبت برسانید. این قرارداد باید شامل عنوان شغلی، ساعات کار، حقوق و سایر امتیازات باشد. قرارداد کاری باید به زبان عربی باشد زیرا عربی زبان مورد قبول است.

بر اساس قانون کار قطر، کار برای شرکتی دیگر خواه فرد حقوق دریافت کند یا دریافت نکند، در ساعات کاری غیررسمی ممنوع می باشد، مگر اینکه از کارفرمای فعلی خود اجازه کتبی گرفته باشید. همچنین می توانید یک حساب بانکی باز کنید تا حقوق شما طبق آنچه در طرح حمایت از حقوق مقرر شده به آن واریز شود. علاوه بر این، می توانید برای هر یک از اعضای خانواده یک کارت بهداشت درخواست کنید که به شما امکان دسترسی رایگان به خدمات بهداشتی ارائه شده توسط مراکز دولتی و بیمارستان ها را می دهد. کارت سلامت را می توان از طریق پورتال حکومی تمدید کرد. همچنین می توانید فرزندان خود را در مدرسه دولتی یا بین المللی یا یکی از مدارس وابسته به کشور خود ثبت نام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارس به وب سایت وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی مراجعه کنید.

انواع ویزا

پیش از ورود به قطر

اگر تصمیم گرفته اید به قطر بیایید، باید از قبل بررسی کنید که کدام ویزا برای شما مناسب است. به طور کلی، تمام شهروندان غیر قطری یا شورای همکاری خلیج فارس که به قطر وارد می شوند به ویزا نیاز دارند. در اکثر موارد، درخواست ویزا آسان است و از طریق وب سایت حکومی یا وزارت داخلی کشور بصورت آنلاین صورت می گیرد.

قطر با 33 کشور مراودات گردشگری دارد، بنابراین برای بسیاری از گردشگران ویزا در بدو ورود صادر می شود. برای کسانی که کشورشان در این لیست نیست، باید قبل از مراجعه درخواست ویزا کنند.

برای اغلب کسانی که برای زندگی و کار به قطر می آیند، کارفرما بیشتر مراحل درخواست را برای متقاضی انجام می دهد. برای افرادی که خودشان ویزایشان را تنظیم می کنند، درخواست ویزا روند ساده ای دارد و برای هماهنگی های کاری کوتاه مدت و بلند مدت از انعطاف کافی برخوردار است.

شهروندان کشورهایی که هنگام ورود به قطر ویزا دریافت می کنند

ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئیس، اتریش، سوئد، نروژ، دانمارک، پرتغال، ایرلند، یونان، فنلاند، اسپانیا، موناکو، واتیکان، ایسلند، آندورا، سان مارینو، لیختن اشتاین، برونئی، سنگاپور، مالزی، هنگ کنگ و کره جنوبی.

ویزاهای توریستی

ویزای توریستی (هنگام ورود به قطر و قبل از ورود)

شهروندان 80 کشور مورد تأیید می توانند ویزای توریستی را هنگام ورود به قطر دریافت کنند. این ویزا همچنین می تواند قبل از سفر بصورت آنلاین صادر شود.

ویزای توریستی از طریق کارفرما

این ویزا به هتل ها، سفارتخانه ها و سایر کارفرمایان مجاز اجازه می دهد ویزای شهروندان 33 کشور مورد تأیید را قبل از ورود آنها به قطر مهیا کنند.

ویزای توریستی از طریق هواپیمایی قطر یا هتل ها

این ویزا از طریق هتل های مجاز در قطر یا ساکنین قطر که حمایت از متقاضیان را برعهده می گیرند و با متقاضیان پیوند و ارتباط دارند از طریق هواپیمایی قطر به شهروندان 33 کشور مورد تأیید اعطا می شود. مدت اعتبار این ویزا یک ماه است و قابل تمدید نیست.

ویزای مشترک گردشگری – برای بازدید از قطر و عمان

شهروندان 33 کشور مورد تأیید می توانند برای ویزای مشترک گردشگری درخواست کنند که به آنها اجازه می دهد آزادانه بین قطر و عمان سفر کنند. این ویزای یک ماهه می تواند هنگام ورود، یا قبل از ورود بصورت آنلاین صادر شود و فقط برای یک ماه قابل تمدید است.

ویزا های تجاری

ویزا های تجاری به غیر قطری ها اجازه می دهد به طور موقت در این کشور کار و تجارت کنند. ویزای تجاری دو نوع است:

 • ویزای تجاری 72 ساعته: این ویزا هنگام ورود صادر می شود و برای 72 ساعت دیگر قابل تمدید است. ویزا برای کسانی مناسب است که قصد سفرهای کوتاه مدت کاری به قطر را دارند. متقاضیان موظف هستند مدارک مناسب جهت اثبات هدف سفر خود به همراه داشته باشند.
 • ویزای تجاری: این ویزا برای نیروی کار خارج از کشور و افرادی که کارهای قراردادی کوتاه مدت در قطر انجام می دهند مناسب است. اعتبار ویزا حداکثر سه ماه است و باید از قبل توسط یک شرکت یا موسسه تأیید شده در قطر تنظیم شود.

ویزای سرمایه گذار

مهاجران خارج از کشور که در مشاغل منتخب تجاری در کشور سرمایه گذاری می کنند، بدون حمایت کارفرما واجد شرایط اقامت هستند. متقاضیان برای احراز صلاحیت باید اسناد مالکیت ملک، گواهی عدم سوء پیشینه و معاینه پزشکی ارایه کنند.

پرسنل مجاز دولتی می توانند مراحل دریافت ویزای سرمایه گذار را بصورت آنلاین انجام دهند. برای جزئیات بیشتر می توانید به وبسیات وزارت اقتصاد و بازرگانی و وزارت داخلی کشور مراجعه کنید.

ویزای بازدید خانوادگی

نیروی کار خارجی که مایلند اعضای خانواده خود را برای کوتاه مدت (حداکثر تا شش ماه) به قطر بیاورند می توانند برای ویزای بازدید خانواده اقدام کنند. ویزا به مدت یک ماه معتبر است و برای اعضای نزدیک خانواده (همسر، پسران، دختران) تا شش ماه قابل تمدید است و برای سایر اقوام تا سه ماه قابل تمدید است. دارندگان ویزا که مایل به درخواست تمدید ویزا هستند باید معاینه پزشکی انجام دهند.

ویزای اقامت خانوادگی

کارمندان خارج از کشور در صورتی که ماهیانه 10،000 ریال قطر یا بیشتر درآمد دارند، شش ماه کار در شرکت خود را به پایان رسانده اند و مایلند افراد نزدیک وابسته خود را برای زندگی به قطر بیاورند، می توانند برای ویزای اقامت خانوادگی اقدام کنند. در حقیقت، ویزا توسط کارفرمای متقاضی اعطا می شود (مستلزم داشتن ویزای اقامت و مدرک شناسایی قطری).

ویزای کودکان تازه متولد شده

نوزادانی که کمتر از سه ماه دارند، هنگام ورود با مادر خود به ویزای نوزاد تازه متولد شده نیاز دارند. کودک باید یا گذرنامه داشته باشد یا در گذرنامه پدر یا مادر درج شود. هر دو والدین باید اجازه اقامت معتبر داشته باشند. گواهی تولد نیز لازم است. این ویزا رایگان است.

ویزای اقامت تحصیلی

اگر در یک موسسه آموزشی تأیید شده به تحصیل اشتغال دارید و می خواهید در طول دوره خود در قطر بمانید، می توانید برای ویزای اقامت تحصیلی اقدام کنید. این نوع ویزا توسط کمیته بررسی درخواست های استخدام اعطا می شود و در مراکز امور مهاجران و خدمات یکپارچه وزارت داخلی در دسترس است. این ویزا بصورت رایگان صادر می شود.

ویزای املاک و مستغلات

این ویزای اقامت برای صاحبان املاک و مستغلات است و از طریق اداره کل گذرنامه های مرزها و امور مهاجران در وزارت کشور صادر می شود. اسناد و مدارک مورد نیاز شامل گذرنامه معتبر، نامه ای از بنگاه معاملات که سرمایه گذاری در ملک را تایید کند، گواهی عدم سوء پیشینه و معاینه پزشکی می شود. هزینه ویزا  200 ریال قطر است.

ویزای بازگشت به قطر

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان، بیش از 6 ماه در خارج از قطر مانده اید و اقامت شما هنوز معتبر است و تاییدیه ورود را از قبل تهیه کرده اید، می توانید ویزای بازگشت را خریداری کنید. بسته به اینکه کارفرمای شما چه کسی باشد، مدارک مختلفی لازم است که جزئیات آن را می توانید در وب سایت وزارت داخلی پیدا کنید. این هزینه بسته به نوع کارفرما از 200 تا 500 ریال قطر متفاوت است.

ویزای بازگشت (در صورت گم کردن گذرنامه)

این ویزا زمانی صادر می شود که فرد در خارج از قطر پاسپورت خود را گم کند. کپی گواهی گذرنامه گمشده، همراه با کپی گذرنامه قدیمی و جدید الزامی است. هزینه ویزا 200 ریال قطر است.

ویزای مقامات رسمی

وزارتخانه های دولتی و مراکز تأیید شده می توانند این ویزا را بصورت آنلاین درخواست کنند. این ویزا رایگان است، به مدت یک ماه معتبر است و پس از آزمایش های پزشکی و اثر انگشت برای پنج ماه (در کل 6 ماه) قابل تمدید است.

 

برای افرادی که قصد کار در قطر را دارند ، ویزای اقامت دائم و اجازه کار برای کار قانونی در قطر لازم است. کارفرما به عنوان اسپانسر محلی کارمند عمل می کند و قرارهای لازم را برای گرفتن ویزا و مجوز ترتیب می دهد.

روند استخدام در قطر از سایر کشورها بسیار پیچیده تر است و علت این پیچیدگی سیستم حمایتی سنتی (کفالت) است که کارمند را به کارفرما متعهد می کند. در امور استخدامی کارفرمایان قدرت بسیار بیشتری بر کارمند دارند، تا جایی که کارکنان باید قبل از پایان کار و خروج از کشور، ویزای خروج و رضایت کارفرما را دریافت کنند. علاوه بر این، قوانین ملی قطر اولویت اشتغال را به کارگران قطری می دهد، در حالی که کارگران غیر قطری فقط در صورتی استخدام می شوند که مورد تأیید وزارت کار قرار گرفته باشند، مجوز کار برایشان صادر شده باشد و یا نیاز به نیروی کاری آنان باشد. قبل از استخدام در قطر، متقاضیان کار باید به دقت به این عوامل توجه کنند.

روند دریافت مجوز کار در قطر:

 1. ثبت کسب و کار در اداره مهاجرت

اولین قدم ثبت نهاد تجاری در دپارتمان مهاجرت در وزارت داخلی کشور است. نهاد تجاری با دریافت کارت مهاجرتی حامی کارگر می شود. کارت مهاجرتی در همان تاریخ مجوز بازرگانی منقضی می شود. متقاضی باید یک کارت نمایندگی نیز تهیه کند تا هنگام مراجعه به اداره مهاجرت و وزارت کار بتواند به نمایندگی از شرکت امور مربوطه را انجام دهد.

اسناد مورد نیاز کارفرما به شرح زیر است:

 • فرم درخواست کارت مهاجرت/کارت نمایندگی که به زبان عربی تکمیل شده، تایپ شده، مهر و امضا شده است
 • کپی گذرنامه کلیه امضا کنندگان ذی صلاح، صاحبان مشاغل و نمایندگان
 • کپی ثبت تجاری کسب و کار
 • کپی مجوز بازرگانی
 • کارت مهاجرت (برای درخواست کارت نمایندگی)
 • 2 عکس رنگی مخصوص گذرنامه
 1. تصویب وزارت کار

کسب و کار باید برای تأییدیه وزارت کار درخواست دهد، این تاییدیه تعداد مجوز های کاری را مشخص می کند که برای کارمندان خارجی صادر می شود و در سال بعد استفاده می شود.

کارفرما باید اسناد و اطلاعات زیر رابه وزارت کار ارائه دهد:

 • فرم درخواست تکمیل شده به زبان عربی
 • تعداد کل مهاجران به کار گرفته شده
 • موقعیت شغلی هر کارمند
 • ملیت کارمندان

با توجه به قوانین ملی قطر، وزارتخانه در مراحل تأیید حمایت مالی شرکت بررسی می کند آیا شهروندان بیکار قطری می توانند این موقعیت را پر کنند و آیا این موقعیت شغلی را فقط یک تبعه خارجی می تواند پر کند.

 1. ویزای استخدام

اخذ ویزای کار برای هر کارمندی که قبل از ورود به قطر استخدام خواهد شد، به عهده کارفرما است. کارمند می تواند تحت ویزای بازدید به قطر وارد شود و پس از آن برای ویزای استخدام اقدام کند، البته تا زمان اخذ ویزای کار نباید شروع به کار کند. این کارفرما است که اسپانسر هر کارمند می شود.

برای دریافت ویزای کار، مدارک و اطلاعات زیر توسط کارفرما به وزارت کار ارائه می شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده به زبان عربی
 • کپی ثبت تجاری کسب و کار
 • کارت مهاجرت کسب و کار
 • کپی قرارداد کار معتبر بین شرکت حامی و کارمند
 • کپی گذرنامه کارمند
 • چهار عکس مخصوص گذرنامه

پس از اخذ ویزای کار، یک نسخه از آن باید به کارمند ارسال شود و نسخه اصلی آن در فرودگاهی که کارمند وارد قطر می شود ارسال شود. ویزای کار به طور کلی از یک تا پنج سال معتبر است.

زمان: 2 الی 4 هفته

 1. اجازه کار

اجازه کار باید ظرف مدت هفت روز کاری از زمان ورود کارمند به قطر تنظیم شود. معمولاً درخواست اجازه کار پس از انعقاد توافق نامه کاری امکان پذیر است. قبل از اقدام برای مجوز کار، باید گواهی پزشکی حاکی از سلامتی کارمند اخذ شود. کارمند باید در یک بیمارستان مورد تأیید دولت، معاینات پزشکی را انجام دهد. همچنین برای دریافت اجازه کار به کپی پاسپورت، ویزای کار، چهار عکس مخصوص و پرداخت هزینه نیاز دارد.

پس از صدور گواهی پزشکی، می توان برای دریافت اجازه کار و اقامت درخواست کرد که به مدت یک، دو یا سه سال صادر می شود.

اسناد مورد نیاز کارفرما برای مجوز کار به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده از وزارت کار
 • قرارداد استخدام
 • گواهی پزشکی کارمند
 • کپی ثبت تجاری شرکت/کسب و کار
 • کارت مهاجرت شرکت/کسب و کار
 • 2 عکس مخصوص گذرنامه از کارمند
 • کپی گذرنامه کارمند
 • ویزای کار
 • اسناد آموزشی مرتبط
 • گواهی بیومتریک (اثر انگشت)

زمان: 2 الی 4 هفته

 1. اجازه اقامت

پس از تأیید ویزای کار و اجازه کار و ارسال نسخه ای از آن برای کارمند، کارمند می تواند به قطر سفر کند و ویزا و مدارک مربوطه را از فرودگاه دریافت کند. علاوه بر این، باید یک معاینه پزشکی و اسکن اثر انگشت انجام شود. درخواست اجازه اقامت از زمان ورود متقاضی آغاز می شود که در واقع ویزای ورود به کار را به اجازه اقامت تبدیل می کند، و در این شرایط کارمند اجازه ندارد از کشور خارج شود. درخواست اجازه اقامت توسط کارفرما ثبت می شود و باید ظرف 7 روز پس از ورود کارمند آغاز شود.

اداره کار باید یک قرارداد استخدامی را که به دو زبان انگلیسی و عربی نوشته شده است، تصویب کند. اسناد استخدام کارمند مانند قرارداد کار باید برای درخواست ارائه شود، در غیر این صورت سایر اسناد مربوطه مانند سوابق حقوق و دستمزد و صورت حساب های بانکی باید ارائه شود.

اسناد زیر باید توسط کارفرما به وزارت کار ارائه شود:

 • درخواست مجوز اقامت تکمیل شده به زبان های عربی و انگلیسی
 • اصل گواهی پزشکی
 • کپی ثبت تجاری شرکت/کسب و کار
 • کپی کارت مهاجرت شرکت/کسب و کار
 • 2 عکس مخصوص گذرنامه از کارمند
 • اصل گذرنامه کارمند
 • اصل ویزای کار
 • گذرنامه حامی مالی اگر کارفرما یک فرد است

هنگامی که اجازه اقامت صادر شد، کارمند می تواند تا پایان قرارداد کاری خود زیر نظر کارفرما کار کند، که این قرارداد کاری را می توان هر چند سال یکبار تمدید کرد.

زمان: تقریباً 6 هفته

 1. ویزای خروج از قطر

یک قدم دیگر برای اتباع خارجی استخدام شده نزد کارفرمای قطری این است که قبل از ترک قطر باید از وزارت کشور مجوز خروج بگیرند. حامی مالی / کارفرما اختیار تأیید مجوز خروج کارمندان را دارد. اعتبار ویزا فقط هفت روز است و ممکن است ویزای چند خروجی باشد.

ویزای کار قطر

ویزاهای کاری قطر توسط کارفرما ترتیب داده می شود و 1 تا 3 ماه اعتبار دارند. این ویزا بیشتر برای کارکنانی که قصد دارند برای مدتی نزد یک کارفرمای قطری کار کنند کاربرد دارد. برای درخواست ویزای کار، کارمند باید یک قرارداد کاری معتبر داشته باشد که باید توسط وزارت کار تأیید شود. کارمند باید در طول مدت کار تحت نظر کارفرما باقی بماند و پس از اتمام قرارداد کاری باید قطر را ترک کند مگر اینکه مقرراتی برای انتقال کارمند به کارفرمای دیگر وجود داشته باشد.

برای دریافت ویزای کار، چندین آزمایش پزشکی باید انجام شود از جمله آزمایش خون، اثر انگشت، بررسی سلامت و عکسبرداری از قفسه سینه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.