سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

مهاجرت به مونته نگرو، با سیستم مالیلاتی حامی تجارت

مجوز اقامت در مونته نگرو

محیط زیبای طبیعی – از سواحل آفتابی گرفته تا پیاده روی در کوههای سرسبز – مونته نگرو را به مکانی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است. این ویژگی ها را با دولت علاقه مند به عضویت در اتحادیه اروپا و سیستم مالیاتی حامی تجارت ترکیب کنید و به یک گزینه عالی برای نقل مکان می رسید.

دریافت اجازه اقامت مونته نگرو گامی اساسی جهت انتقال به کشور بالکان خواهد بود. کشور مونته نگرو به این درک رسیده است که مهاجرت به این کشور منجر به موفقیت بیشتر اقتصادی خواهد شد، بنابراین دستیابی به اقامت قطعاً دستیافتنی است.

اخذ اقامت مونته نگرو نسبتاً آسان است اما چند مرحله مهم وجود دارد که باید دقیقاً دنبال شوند. در این نوشته در مورد روند اخذ اقامت شما را راهنمایی می کنیم.

انواع اجازه اقامت در مونته نگرو

مونته نگرو یک برنامه ویزا و اقامت بسیار ساده و طبقه بندی شده دارد. مراحل معمول عبارتند از:

ویزای توریستی و سفر بدون ویزا: شهروندان بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، کانادا، کشور های اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا می توانند بدون ویزا وارد مونته نگرو شوند و در صورت داشتن گذرنامه حداکثر 90 روز در آنجا بمانند. شهروندان اتحادیه اروپا می توانند تنها با داشتن کارت شناسایی دولتی وارد مونته نگرو شوند و حداکثر تا 30 روز در آنجا بمانند. دارندگان گذرنامه های دیگر کشور ها باید برای ویزای اجازه اقامت 90 روزه درخواست دهند.

اجازه اقامت موقت: برای اقامت بیش از 90 روز به اجازه اقامت موقت نیاز دارید. به طور کلی، این مجوز به مدت یک سال یا تا زمانی که شما شرایط اصلی را داشته باشید (به عنوان مثال اشتغال یا تحصیل) دوام می آورند و می توانید این مجوز را برای دوره یک ساله بعدی تمدید کنید.

اجازه اقامت دائم: این مجوز پنج سال اعتبار دارد و می توانید آن را تمدید کنید. این مجوز، کلیه امتیازات تابعیت مونته نگرو به جز رای دادن و داشتن گذرنامه مونته نگرو، به متقاضیان اعطا می کند.

تابعیت مونته نگرو: پس از یک دهه زندگی در مونته نگرو، می توانید برای تابعیت کامل اقدام کنید.

ویزای توریستی به جای اقامت موقت

برخی از افراد که قصد مهاجرت به مونته نگرو را دارند، می پرسند چرا نمی توانند با گذرنامه بدون ویزا وارد مونته نگرو شوند، کمتر از 90 روز در آنجا بمانند، کشور را ترک کنند و دوباره به مونته نگرو بیایند و  90 روز دیگر آنجا بمانند و الی آخر.

(مونته نگرو کشوری کوچک با کنترل مرزی نسبتاً دوستانه است.)

چند دلیل وجود دارد که چرا این نقشه عاقلانه نیست:

 1. سیاست رسمی این است که دوره گردشگری 90 روزه دوباره تنظیم نمی شود تا زمانی که 180 روز از شروع آن گذشته باشد.
 2. گزارش های موثقی وجود دارد که افراد تلاش کرده اند این نقشه را اجرا کنند و از دولت مونته نگرو اخطار رسمی دریافت کردند.
 3. بدون اجازه اقامت، امکان کار (قانونی) در مونته نگرو وجود ندارد.

تحصیل در مونته نگرو راهی برای اقامت

موسسات تحصیلات تکمیلی مونته نگرو به ویژه در دهه گذشته دوره های پیشنهادی خود را گسترش داده اند و دانشجویان بین المللی بیشتری تحصیل در این کشور را انتخاب می کنند.

در برنامه اقامت مونته نگرو برای دانشجویان شرایطی فراهم شده است.

دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با گذرنامه عادی خود به مونته نگرو بیایند و سپس برای ویزای اقامت طولانی مدت درخواست دهند، که طول دوره تحصیلی آنها را از زمان ورود شامل می شود. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید قبل از ورود به مونته نگرو برای اقامت دانشجویی درخواست دهند.

اقامت مونته نگرو برای صاحبان مشاغل

طبق قوانین مونته نگرو، تاسیس شرکت در مونته نگرو برای اخذ اقامت کافی نیست. برای احراز شرایط اقامت موقت، اکثر افرادی که می خواهند از این شیوه اقدام کنند، شرکت خود را تأسیس می کنند و سپس خود را به عنوان مدیر اجرایی استخدام می کنند.

خبر خوب اینست که برای تشکیل شرکت در مونته نگرو روندی ساده و مشخص وجود دارد. و مدیر اجرایی شرکت خود بودن، شرط اشتغال در مونته نگرو را برای اقامت برآورده می کند.

شرایط اقامت مونته نگرو

اگر تصمیم گرفتید برای اقامت در مونته نگرو اقدام کنید، باید بدانید که روند کار ساده است. در ادامه جزئیات اصلی را شرح می دهیم:

رایط اولیه برای دریافت مجوز اقامت موقت در مونته نگرو شامل کار تمام وقت، تحصیل، ملحق شدن به خانواده، داشتن املاک و مستغلات و اشتغال فصلی می شود.

اجازه اقامت موقت به مدت یک سال اعتبار دارد و می تواند برای دوره های بعدی یک ساله تمدید شود.

اگر می خواهید بیش از یک ماه در یک سال از مونته نگرو خارج شوید، باید افسر مهاجرتی در منطقه خود را در جریان بگذارید.

چند دلیل دیگر برای دریافت اجازه اقامت موقت در مونته نگرو وجود دارد، از جمله تحقیقات علمی، معالجه پزشکی، کارهای بشردوستانه و مشاهیر بین المللی، اما این موارد فقط در موارد بسیار کمی صادر می شوند.

توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت موقت از طریق خرید املاک و مستغلات، متقاضی باید صاحب خانه، آپارتمان، هتل و موارد مشابه باشید. زمین بایر کافی نیست.

آنچه برای درخواست اقامت موقت در مونته نگرو نیاز دارید

برای درخواست اقامت مونته نگرو موظف هستید لیست کاملی از مدارک و اسناد را ارایه دهید. این اسناد و مدارک عبارتند از:

 • نسخه ای از گذرنامه معتبر شما که قبل از مجوز اقامت منقضی نشود
 • مدارک تحصیلی و آموزشی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری. همه متقاضیانی که 16 سال به بالا دارند باید این گواهی را ارایه کنند و باید در شش ماه گذشته صادر شده باشد
 • اثبات استطاعت مالی. برای اثبات این مورد باید 3،650 یورو به یک حساب بانکی در مونته نگرو واریز کند. یا کارفرمای شما تایید کند که حقوق شما حداقل 350 یورو در ماه است. برای درخواست های خانوادگی، این اعداد در تعداد اعضای خانواده ضرب می شوند.
 • اگر به همراه خانواده درخواست می دهید باید سند ازدواج ارایه دهید
 • گواهی تولد برای کودکان خردسال
 • اثبات اینکه جایی برای زندگی دارید و توجه داشته باشید که در این مورد هم خرید خانه خود و هم اجاره خانه پذیرفته می شود.
 • اثبات شرایط اشتغال که در شهرداری های مختلف متفاوت است
 • تایید ثبت نام در یک برنامه بیمه درمانی

اسنادی که در مونته نگرو صادر نشده اند (مانند گواهی عدم سوء پیشینه) باید توسط مترجم مجاز مونته نگرو ترجمه شوند.

اگر از طریق اجازه کار درخواست اقامت دهید، تقریباً 20 روز طول می کشد و در غیر اینصورت حدود دو برابر.

مجوزهای اقامت دائم مونته نگرو

پس از گذراندن پنج سال اقامت موقت، می توانید برای اقامت دائم مونته نگرو اقدام کنید. این یعنی:

 • اجازه اقامت شما پنج سال اعتبار دارد و می توانید آن را برای پنج سال دیگر تمدید کنید.
 • به جز پاسپورت و حق رأی، کلیه حقوق شهروندان مونته نگرو به شما اعطا شده است.
 • شما می توانید بیش از یک ماه در سال از مونته نگرو خارج شوید.

اقامت مونته نگرو برای مشاغل مرتبط با قایق های تفریحی

شاید عجیب به نظر برسد اما صاحبانان قایق های تفریحی و خدمه قایق در برنامه اقامت مونته نگرو از اعتبار ویژه ای برخوردار می شوند.

 

همانطور که بعضی از کشورها تشخیص می دهند صنعت گردشگری اسکی یا تفریحات ساحلی آنها به نیروی کار فصلی نیاز دارد، مونته نگرو شرایط ویژه ای برای قایقرانی در نظر گرفته است. بنابراین، اگر مالک قایق تفریحی هستید یا خدمه یکی از این قایق ها هستید و با یکی از تفرجگاه های ساحلی مونته نگرو قراردادی بیش از 90 روز منعقد کرده اید، می توانید درخواست اقامت موقت کنید.

برخلاف سایر مجوز های اقامت موقت، این مجوز به شما اجازه می دهد بدون هیچگونه مجازات قانونی 90 روز در سال در خارج از مونته نگرو باشید (به عنوان مثال در دریا).

دریافت اقامت مونته نگرو از طریق سرمایه گذاری

در تابستان 2018، دولت مونته نگرو اعلام کرد مهاجران می توانند با برنامه سرمایه گذاری اقامت مونته نگرو را دریافت کنند. نکته مثبت این یوه برای اقامت اینست که متقاضی می تواند بلافاصله پاسپورت دریافت کند. این شیوه جهشی مستقیم به سمت شهروندی (و همچنین اقامت) محسوب می شود و به همین خاطر در راهنمای نحوه اخذ تابعیت مونته نگرو با جزئیات بیشتری توضیح داده شده است.

قوانین اقامت مالیاتی مونته نگرو

مونته نگرو یکی از جذاب ترین سیستم های مالیاتی در اروپا را دارد. مالیات فقط به 9٪ از درآمد شخصی تعلق می گیرد. شرکت ها نیز همین نرخ مالیات را پرداخت می کنند.

 

برای کسب اقامت مالیاتی در مونته نگرو، باید اجازه اقامت داشته باشید و 183 روز را در یک سال در این کشور سپری کنید.

توجه داشته باشید که بدهی مالیاتی به صورت خودکار زمانی اتفاق می افتد که شما 183 روز در مونته نگرو باشید. بنابراین، اگر به عنوان مثال شهروند ایالات متحده هستید و بیش از نیمی از سال را در مونته نگرو کار می کنید، موظف هستید هم به دولت مونته نگرو و هم به دولت آمریکا مالیات بدهید.

مونته نگرو با حدود پنجاه کشور (بیشتر از اتحادیه اروپا) معاهدات مالیات مضاعف دارد، بنابراین بررسی کنید که آیا این وضعیت برای شما صدق می کند یا خیر.

اجازه اقامت در مونته نگرو را دریافت کنید

برای گرفتن اقامت در این کشور باید مسیری مستقیم و مشخص را طی کنید. برخی شرایط خاص می تواند این روند را طولانی تر کند، در حالی که درخواست تابعیت از طریق سرمایه گذاری این مسیر را (بسیار) کوتاه تر می کند. به هر حال، دوره معمول بدین ترتیب است:

 1. خانه بخرید؛ یک شرکت تاسیس کنید و مدیریت اجرایی آن را بر عهده بگیرید. یا شغل تمام وقت پیدا کنید.
 2. برای اقامت موقت درخواست دهید. پس از آن که پنج سال در مونته نگرو گذراندید، اقامت خود را تمدید کنید.
 3. برای اقامت دائم اقدام کنید و پنج سال دیگر در مونته نگرو سپری کنید.
 4. برای اخذ تابعیت اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.