سایت رسمی گروه مشاوره ی توسعه و طراحی تجاری DABD Group، ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت و تبلیغات

تحصیل در رومانی

 

رومانی با سابقه دانشگاهی غنی، کشوری زیبا با جمعیت متنوع است. مباهات مناظر طبیعی فوق العاده، ترکیبی از فرهنگ های اروپایی و قلعه های قرون وسطی، رومانی به طور گسترده ای به عنوان الهام بخش بودن رمان دراکولا برام استوکر در نظر گرفته شده است. دانشگاه های رومانی می توانند دانشجویان بین المللی را با یک تجربه منحصر به فرد مواجه سازند.

 

چرا تحصیل در رومانی

سیستم آموزش عالی در رومانی به طور مداوم در حال بهبود است. این سیستم توسط وزارت آموزش و تحقیقات تنظیم می شود که تضمین می کند آموزش عالی رومانی با استانداردهای بقیه اروپا مطابقت دارد. این بدان معنی است که هر مدرکی که در رومانی کسب می کنید در سطح بین المللی مورد احترام قرار خواهد گرفت. در یک دانشگاه رومانیایی، شما قادر خواهید بود مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی کسب کنید. موسسات آموزش عالی زیادی در کشور چه دولتی و چه خصوصی وجود دارد. موسسات دانشگاهی و حرفه ای آموزش و پرورش،دانشجویان را برای محل کار اماده میکنند.

قرار دارند. این ها همه در گروه 1000-801 هستند  QS 5دانشگاه رومانی دررتبه بندی دانشگا های جهانی 2019

دانشگاه الکساندرو لوان کوزا، بیبیز-بولیا ، دانشگاه بخارست، دانشگاه پلی تکنیک بخارست و دانشگاه دی وست دین تیمیسوارا  (دانشگاه غربی تیمیسوارا) در این رده بندی قرار دارند.

 

درباره ی رومانی

رومانی که در نقطه نشست اروپای مرکزی، جنوب شرقی و شرقی قرار دارد، محل زندگی بیش از ۱۹٫۶ میلیون نفر است.این کشوربا پنج کشور بلغارستان، مجارستان، اوکراین، صربستان و مولداوی مرز زمینی مشترک دارد.  خط ساحلی آن تا دریای سیاه امتداد دارد وبه انتهای رودخانه دانوب، دومین رودخانه طولانی اروپا، در دلتای دانوب در رومانی ختم میشود. این کشور در سال 1859 و با اتحاد اصول دانوبیا در مولداوی و والاشیا تشکیل شد. از آن زمان رومانی تاریخ آشفته ای را تجربه کرد اما از زمان انقلاب ۱۹۸۹ تاکنون دموکراتیک بوده است. این کشور از سال ۲۰۰۷ عضو اتحادیه اروپا است، و به عنوان یک کشور در حال توسعه طبقه بندی می شود.

 

 

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

(RON) رومانی از رومانیان لئو بعنوان واحد پول خود استفاده می کند

شهریه ای که پرداخت خواهید کرد بستگی به مکان  ومدرکی که کسب میکنید دارد. هزینه یک موسسه خصوصی معمولاً بیش از یک نهاد عمومی است. سالیانه شما باید بین 14000 تا 30000 رون برای تحصیل در رومانی پرداخت کنید. بورسیه هایی نیز موجود است اما ممکن است رقابتی باشند.

هزینه های زندگی شما بستگی به مکانی که برای زندگی انتخاب میکنید دارد. به طور میانگین شما باید بین 1400 تا 3300 رون در هرماه هزینه کنید. این هزینه ها شامل محل اقامت، موادغذایی و سفر میشوند. . در صورت داشتن مجوز اقامت معتبر، شما قادر به کار کردن در طول تحصیل خود هستید.  به عنوان یک دانشجوی اتحادیه اروپا هیچ محدودیت زمانی برای کار وجود ندارد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما مجاز به کار تا 4 ساعت در روز بدون نیاز به هیچگونه مجوز اضافی هستید. اما اگر تمایل به افزایش ساعات کاری خود دارید، باید مجوز کار درخواست کنید.

ویزا

بسته به اینکه اهل کجا هستید، ممکن است برای تحصیل در رومانی نیاز به ویزای دانشجویی داشته باشید. اگر شما از یک کشوراتحادیه اروپا و همچنین کانادا، کرواسی، ژاپن، مولداوی، کره جنوبی، سوئیس، ایالات متحده و صربستان هستید، نیازی به ویزا نخواهید داشت.اما اگر شما از هر کشور دیگری هستید، قبل از رسیدن به رومانی نیازمند اخذ ویزا خواهید بود. این کار را می توانید در سفارت یا کنسولگری رومانی در کشور خود انجام دهید. زمانی که شما وارد رومانی شوید, نیازمند تمدید ویزای خود به منظور اخذ مجور اقامت خواهید بود.

 

زبان

زبان رسمی رومانی، رومانیایی است.  بسیاری از زبان های به رسمیت شناخته شده دیگر از جمله فرانسوی، آلمانی و لهستانی نیز وجود دارند.

بسیار معمول است که دوره های دانشگاهی به بیش از یک زبان ارائه می شوند. محبوب ترین زبانهای تحصیل  رومانیایی ، انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی و مجارستانی است. اگر می خواهید به زبان غیر بومی تحصیل کنید ، باید مدارکی در مورد مهارت زبان خود ارائه دهید. اگر استانداردهای لازم را ندارید ، باید یک دوره مطالعه زبان  برای پیشرفت خود بگذرانید.

حتی اگر قادر به تحصیل به زبان انگلیسی هستید ، باید تلاش کنید تا حد ممکن رومانیایی یاد بگیرید. و همچنین با انتخاب زبان رومانیایی ، فرصتی خارق العاده برای یادگیری چندین زبان دیگر خواهید داشت. برقراری ارتباط با مردم محلی و سایر دانشجویان بهترین راه برای تمرین است. این مهارتی است که برای رزومه کاری شما نیز بسیار خوب است.

 

شهرها

بخارست

پایتخت و بزرگترین شهر رومانی ، بخارست تقریباً 1.9 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر دارای ترکیبی از معماری تاریخی ، بین دوره ای ، دوران کمونیستی و سبک های مدرن است. ساختمانهایی در مرکز پایتخت رومانی طی سالهای گذشته به دلیل جنگ و زمین لرزه آسیب دیده اند. در این شهر کاخ پارلمان واقع شده است. این ساختمان دومین ساختمان بزرگ برای اهداف اداری در جهان است.

بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی را در شهر بخارست خواهید یافت. از جمله دانشگاه بخارست ، که دومین دانشگاه قدیمی در رومانی است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی و آموزشی پیشرفته طبقه بندی می شود و مدارکی را به زبان انگلیسی و .رومانیایی ارائه می دهد. همچنین در بخارست دانشگاه ملی موسیقی بخارست و آکادمی مطالعات اقتصادی بخارست یافت می شوند

 

کلوژ – نپوکا

کلوژ- نپوکا که زمانی پایتخت غیر رسمی استان تاریخی ترانسیلوانیا بود ، بیش از 320 هزار نفر جمعیت دارد. با وجود اینکه در دهه 1990 به شهر آسیب دیده شهرت گرفت، این شهر امروز یک مرکز فرهنگی ، دانشگاهی و تجاری مهم برای رومانی است. این شهر بدلیل وجود یک باغ گیاهشناسی معروف و  بسیاری از موسسات فرهنگی به خود می بالد و به عنوان یک شهر ورزشی اروپایی در سال 2018 لقب گرفت.

دانشگاه بیبیز-بولیا در کلوژ-نپوکا واقع شده که بزرگترین دانشگاه رومانی است. مدارک تحصیلی را به زبان های رومانیایی ، مجارستانی ، آلمانی ، فرانسوی و انگلیسی ارائه می دهد. با توجه به این تنوع زبانی، دانشجویان بین المللی زیادی در این دانشگاه تحصیل میکنند. همچنین دانشگاه فنی کلوژ-نپوکا در این شهر یافت می شود که مدارکی را در زمینه هایی مانند علوم و مهندسی ارائه میدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.